Pytanie:
Jakie są objawy migreny i jak podzielić ją na ciężką lub łagodną itp
Manuj
2015-04-01 13:53:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak rozpoznać, czy ktoś cierpi na migrenę? i jak klasyfikuje się migrenę, tj. czy jest ciężka, łagodna itp.?

Pytasz 1. Jakie są objawy ?, 2. Jak klasyfikuje się migrenę? 3. Jak rozpoznać osobę, która cierpi na migrenę ?, Odpowiedziałem na twoje pytania 1. i 2., ale został usunięty z powodu braku - odpowiadając na twoje pytania. Zobacz [meta] (http://meta.health.stackexchange.com/q/253/114). Czy możesz skomentować lub wyjaśnić, o co pytasz, lub czy moja odpowiedź poprawnie odpowiada na Twoje pytanie?
To naprawdę powinny być dwa pytania. Dla każdego z dwóch pytań można napisać całe rozdziały.
Dwa odpowiedzi:
#1
+4
Zaralynda
2015-04-26 20:25:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak rozpoznać migrenę

Tradycyjnie, jeśli miałeś bóle głowy, omawiałeś swoje objawy z lekarzem, który następnie klasyfikował rodzaj bólu głowy na podstawie tego, co zgłosisz. Jeśli nie wymyśliłeś czegoś do zgłoszenia lub nie pomyślałeś (na przykład), że nudności są związane z Twoimi bólami głowy (i dlatego tego nie zgłosiłeś), Twój typ bólu głowy może zostać błędnie zdiagnozowany. Osobiście na przestrzeni lat otrzymałem kilka różnych „diagnoz bólu głowy”, w zależności od tego, jak zgłosiłem swoje objawy i lekarza, z którym się wtedy spotykałem.

W 2003 roku grupa badaczy opublikowała badanie (Lipton ), gdzie ustalili, że test ID Migraine był wiarygodnym testem przesiewowym do określenia, czy pacjent miał migrenę. Ten test został dodatkowo potwierdzony przez dodatkowe badania w 2011 r. (Cousins) i od tego czasu został przetłumaczony na dodatkowe języki i dalej studiowany (Karli).

Test ID Migraine

Test ID Migraine jest uważany za pozytywny w kierunku migreny, jeśli pacjent odpowie twierdząco na 2 lub więcej z następujących 3 pytań:

 • Czy ból głowy ograniczył twoją aktywność na dzień lub dłużej w ciągu ostatnich trzech miesięcy?
 • Czy masz nudności lub mdłości żołądka, gdy boli cię głowa?
 • Czy światło przeszkadza Ci, gdy boli cię głowa?

Objawy migreny

Mówiąc bardziej ogólnie, objawy migreny może obejmować:

 • Ból po jednej lub obu stronach głowy
 • Ból o pulsującej, pulsującej jakości
 • Wrażliwość na światło, dźwięki, a czasem zapachy
 • Nudności i wymioty
 • Niewyraźne widzenie
 • Zawroty głowy, po którym czasami następuje omdlenie
 • Aura
  • Zjawiska wizualne, takie jak widzenie różnych kształtów, jasnych punktów lub błysków światła
  • Utrata wzroku
  • Uczucie mrowienia w ramieniu lub nodze
  • Problemy z mową lub językiem (afazja)

Jak klasyfikować nasilenie migreny

Nasilenie migreny jest zwykle oceniane na podstawie tego, jak objawy wpływają na zdolność pacjenta do wykonywania codziennych czynności. Dostępnych jest kilka skal, które to sprawdzają, ale wydaje się, że dwiema najpopularniejszymi są Migrena Disability Assessment (MIDAS) i Headache Impact Test (HIT).

MIDAS

MIDAS został opracowany w 2001 roku (Steward) i polega na poproszeniu pacjenta o policzenie liczby dni, przez które cierpiał z powodu bólu głowy (dotyczy to szczególnie pracy, domu i zajęć towarzyskich). Im dłużej dana osoba jest dotknięta tym poważniejsza migrena. MIDAS można znaleźć w Internecie w American Headache Society.

HIT

HIT to nowszy test, opracowany w 2011 roku ( Yang). Prosi pacjenta o rozważenie wpływu migreny na ich aktywność w ciągu ostatnich 4 tygodni w pięciostopniowej skali, od „Nigdy” do „Zawsze”. Więcej odpowiedzi na pozytywnym końcu skali (czasami / bardzo często / zawsze) wskaże, że dana osoba jest bardziej dotknięta migreną. HIT można znaleźć w internecie w National Headaches Foundation.

Referencje

Cousins ​​G1, Hijazze S, Van de Laar FA, Fahey T. Dokładność diagnostyczna ID Migrena: systematyczny przegląd i metaanaliza. Ból głowy. 2011 lipiec-sierpień; 51 (7): 1140-8. doi: 10.1111 / j.1526-4610.2011.01916.x. Epub 7 czerwca 2011.

Karli, N, Mustafa Ertas, Betül Baykan, Ozlem Uzunkaya, Sabahattin Saip, Mehmet Zarifoglu, Aksel Siva i MIRA. Walidacja badania przesiewowego ID migraine ™ w poradniach neurologicznych w Turcji. J Headache Pain. 2007 Sep; 8 (4): 217–223. Opublikowano w Internecie 24 września 2007 r. Doi: 10.1007 / s10194-007-0397-4

Lipton RB, Dodick D, Sadovsky R, Kolodner K, Endicott J, Hettiarachchi J, Harrison W; Samodzielne badanie przesiewowe w kierunku migreny w podstawowej opiece zdrowotnej: badanie walidacyjne ID Migraine. Neurologia. 12 sierpnia 2003; 61 (3): 375-82.

Stewart WF, Lipton RB, Dowson AJ, Sawyer J. Opracowanie i testowanie kwestionariusza oceny niepełnosprawności migreny (MIDAS) do oceny niepełnosprawności związanej z bólem głowy. Neurologia. 2001; 56 (6 Suppl 1): S20-8.

Yang M, Rendas-Baum R, Varon SF, Kosinski M. Walidacja testu uderzenia bólu głowy (HIT-6TM) w i przewlekła migrena. Ból głowy. 2011; 31 (3): 357-367. doi: 10.1177 / 0333102410379890.

Prospektywne badanie osmofobii w migrenie w porównaniu z napięciowym bólem głowy w dużej serii ataków Terin A, Mainardi F, Lisotto C, Mampreso E, Fuccaro M, Maggioni F, Zanchin G . Prospektywne badanie osmofobii w migrenie w porównaniu z napięciowym bólem głowy w dużej serii napadów Cephalalgia. 2019 https://doi.org/10.1177/0333102419877661

#2
+2
kenorb
2015-04-01 19:24:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna. Jego głównym objawem jest zwykle silny ból głowy, który pojawia się z przodu lub po jednej stronie głowy, a ból może się nasilać podczas ruchu i uniemożliwia wykonywanie normalnych czynności.

Objawy migreny może zwykle trwać kilka godzin lub kilka dni. Inne typowe objawy mogą obejmować: nudności, wymioty i zwiększoną wrażliwość na światło i dźwięk, jednak nie wszyscy doświadczają tych dodatkowych objawów. Inne mogą obejmować pocenie się, słabą koncentrację, uczucie bardzo gorąca lub bardzo zimna, ból brzucha (brzucha) i biegunkę. Migrenowe bóle głowy są często nierozpoznane i nieleczone.

Istnieje kilka rodzajów migreny, jak można ją podzielić, na przykład NHS :

 • migrena z aurą,

  Dzieje się tak, gdy przed wystąpieniem migreny pojawiają się ostrzegawcze znaki ostrzegawcze (takie jak migające światła).

 • migrena bez aura,

  Gdzie migrena pojawia się bez ostrzeżenia.

 • Aura migrenowa bez bólu głowy.

  Gdzie występują inne objawy (takie jak aura), ale bez bólu głowy.

A główne etapy migreny (chociaż nie wszyscy przechodzą przez wszystkie te) to NHS :

 1. Etap „ Prodromal” (przed bólem głowy)

  Ten wczesny objaw może wskazywać na początek choroba. Na przykład zmiany nastroju, poziomu energii, zachowania i apetytu mogą wystąpić na kilka godzin lub dni przed atakiem.

 2. Aura

  Migrena siatkówki (migrena wzrokowa) może towarzyszą zaburzenia widzenia, takie jak błyski światła lub martwe punkty, które mogą trwać od pięciu minut do godziny, a nawet chwilowa ślepota w jednym oku.

  Różni się w zależności od indywidualnych doświadczeń (zapachów, świateł lub halucynacji ).

 3. Faza bólu głowy

  Pulsujący lub pulsujący ból po jednej lub obu stronach głowy trwający od kilku do 72 godzin. Często towarzyszą im nudności, wymioty i / lub skrajna wrażliwość na jasne światło i głośne dźwięki.

 4. Postdrom (Rozwiązanie etapie)

  Kiedy objawy stopniowo ustępują, możesz odczuwać zmęczenie przez kilka dni później. W tym czasie możesz czuć się wyczerpany i wyczerpany, niektóre inne osoby zgłaszają lekkie uczucie euforii.

Zobacz też:To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...